Uncategorized

Çiftlik Bank ve Zekâ Oyunları

21. Yüzyıl becerilerinden bir tanesi Girişimcilik diğeri ise Eleştirel Düşünme olarak belirtmektedir.

Bugün (16 Mart Cuma) Öğrencilerle oynadığımız oyunlardan bir tanesi Kibrit Çöpü diğeri ise ABC Bağlama adında bir oyundu. Her iki oyununda ana teması farklı ve alternatif düşünerek istenen sonuçlara ulaşma veya elde etmeye dayanıyordu.

Her iki oyunda da birçok deneme yanılmalar yaparak doğru tercihlerine ulaşmaya çalıştılar bir bir nevi kendi tercihlerini eleştirel bir bakış açısı ile kritiğini yapmaya çalışarak en ideal yola ulaşmaya çalıştılar.

Burada şu soru sorulabilir; “Çiftlik Bank ile oynadığınız Zeka oyunlarının ne alakası var Kardeşim?”

İşte tam da burada öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine sahip olup olmama noktasında nasıl olduklarını açıkça görebiliriz. Acaba bir öğrencimiz verdiği bir kararı veya vereceği bir kararın kritik ve analitigini yapabiliyor mu, eleştirel olarak düşüncesini düşünebiliyor mu?

Aksi halde çok hızlı akan gerçek ve sanal dünyada, hızlı teklifleri düşünmeden kabul edebiliriz. Sonuçta, kritiğini yapmadığımız kararlar da başımıza çok büyük işler açabilir.

Yazar hakkında

Yazar, İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden 2007 yılında mezun olduktan sonra 2011-2012 eğitim öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisansını tamamlamıştır. WEB TEKNOLOJİLERİNİN EV ÖDEVİ UYGULAMALARINDA KULLANIMININ ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN YÖNÜYLE DEĞERLENDİRİLMESİ: 7. SINIF MATEMATİK DERSİ ÖRNEĞİ adlı yüksek lisans tezini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Fen ve Matematik Eğitimi Anabilim Dalında Doktora eğitimine devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir