Uncategorized

Matematik’te “İlk Ders” Anket Sonuçları

Merhaba arkadaşlar,

Çoğunluğunu matematik öğretmenlerimizin oluşturduğu grubumuzda dün akşam oluşturduğumuz “İlk Ders” anketinin sonuçlarını paylaşıyorum.

Anketimize katılan 22 meslektaşımıza zamanlarını ve görüşlerini bizlerle paylaştıkları için teşekkür ediyoruz.

Ankete katılan öğretmenlerimizin 17’si Ortaokul (%77), 4’ü Lİse (%18) ve 1 kişide İlkokul (%4) kısmında görev yapmaktadır (Şekil 1).

Şekil 1. Öğretmenlerin Okul Türleri

İlk derste “İlk kazanımdan başlar, dersinizi işler misiniz?” sorusuna 20 öğretmenimiz Hayır (%91) geriye kalan 2 öğretmenimiz ise Evet (%9) demiştir (Şekil 2).

Şekil 2

Anketin son sorusu; “Ders işlemiyorsanız, ilk dersi nasıl işlersiniz? Açıklayınız.” için öğretmenlerimizin öneri ve görüşlerini ham veri olarak paylaşıyorum:

“Tanışma ve matematiğin önemi”

“Kendimi tanitirim. Öğrencilerimi dinlerim. Dersle ilgili beklentilerimi aktarırım. Karşılıklı soru cevap halinde sohbet ederek tamamlarım.”

Kavram haritası yaparak hangi konuları isleyeceğimizi tahtada çizerek gösteririm.

Matematiğin günlük hayatta ne kadar gerekli olduğundan bahsederim.

Ders ile ilgili bilgi verir içeriği tanıtır ön bilgileri hatırlatırım.”

Dersin işlenişi hakkında bilgi veririm.”

“Tanışma ve seviye belirleme soruları…”

Tanışma ve öğrencilerim ile sohbet ederim. Onlari konuşturur tanırım.”

“Tanışma. matematik nedir? Ne işe yarar? Nasıl matematik çalışılır? Matematikte başarıya ulaşmak için neler yapılmalıdır? Sorularına beyin fırtınası ve örnek videolarla cevaplar veririm.”

“Eğer dersine ilk defa girdiğim bir sınıf ise tanışır sohbet ederim. Sorular sorarak matematiğe yönelik tutumlarını değerlendirir ve varsa oluşmuş olumsuz yargı gidermeye çalışırım. Evrensel ahlak ilkeleri ile insan hak ve sorumlulukları üzerine konuşurum. Bireysel öğrenme farklılıklarından ve öğrenme yollarından söz ederim. Matematiğe çalışma yöntemlerini anlatırım. Bunları geçmiş konuların tekrarı ile kararım. Bütün bunlar ilk dersi değil bütün bir haftayı alır.”

“Dersin islenisi ve kurallari hakkinda istişare ederim.beklentilerini almaya çalşırım. kendi beklentilerimi de iletirim.”

“Kendimi tanıtırım ve onlarında kısaca kendilerinden bahsetmelerini isterim. Öğrencilere sene içerisinde işlenecek konular hakkında kısa bilgi veririm. Onlardan beklentilerimin ne olduğunu açıklar, benden ne beklediklerini sorarım. İşleyişin düzenli ve disiplinli olması için ortak kurallar belirler, bunları dönem içerisinde ara ara onlara hatırlatacağımı söylerim.”

Dönem içinde neler yapacağımız hakkında bilgi veririm.”

“Hedefler den bahsederim.”

“Önce tatilde neler yaptıklarından bahsederiz çocuklarla kısa bi sohbet ederiz daha sonra bir yıl içerisinde izleyeceğimiz konulardan ,ders için istediklerinden , beklenti ve kurallardan bahsederim.”

İlk dersimi oyunla baslarim.”

Tanısma, Isınma turları…”

Tanışıp müfredat ve dersin işlenişi hakkında bilgilendirme yapıp önceki öğretim yılı ile ilgili ön değerlendirme yaparım.”

“İşleyiş araç-gereç ve ders hakkında bilgilendirme, öğrenci tanıma tanışma.”

Ankette yer alan sorulara verilen cevapları WordArt yazılımı ile ortaya çıkan kelime bulutunda olduğu gibi;

İlk Ders Kelime Bulutu

*Matematiğin ne olduğu

*Matematik dersinin içeriği

hakkında bilgi ve verildiği ön plana çıkmaktadır. Buna ek olarak, öğretmenlerimizin çoğunluğu ile dersi tanışma, sohbet ve karşılıklı beklentileri açıklamaya ayırdığı görülmektedir.

Umarım ilk dersimizden son dersimize kadar yeni eğitim-öğretim yılımız öğrencilerimiz ve bizler için kolay ve hayırlı olur.

Teşekkürler

Yazar hakkında

Yazar, İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümünden 2007 yılında mezun olduktan sonra 2011-2012 eğitim öğretim yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı Tezli Yüksek Lisansını tamamlamıştır. WEB TEKNOLOJİLERİNİN EV ÖDEVİ UYGULAMALARINDA KULLANIMININ ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMEN YÖNÜYLE DEĞERLENDİRİLMESİ: 7. SINIF MATEMATİK DERSİ ÖRNEĞİ adlı yüksek lisans tezini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Fen ve Matematik Eğitimi Anabilim Dalında Doktora eğitimine devam etmektedir.

(1) Yorum

  1. Ek olarak sonradan yazan hocalarımıza da Teşekkürler!

    “Isınma turları”

    “Tanışıp müfredat ve dersin işlenişi hakkında bilgilendirme yapıp önceki öğretim yılı ile ilgili ön değerlendirme yaparım.”

    “İşleyiş arac gerec ders hakkinda bilgilendirme ögrenci tanima tanişma”

    “O yıl için; sene sonunda matematik ile ilgili çalışmalarımızda ne beklediklerimizi yazıyoruz. Sene sonunda bu beklenti mektuplarımızı açıp okuyoruz. Ne kadarını gerçekleştirmişiz ya da gerçeklwştirememişiz sene sonunda konuşuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir